Час в Арбузинці: 18.07.2019 00:50

Арбузинська районна рада
Миколаївська область

офіційний сайт

ЗАХИСТИМО БДЖІЛ ВІД ПЕСТИЦИДІВ

ЗАХИСТИМО БДЖІЛ ВІД ПЕСТИЦИДІВ

Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках с/г посівів. Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів, використання небезпечних для бджіл препаратів.

       Адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення хімічної обробки сповіщати населення, власників суміжних с/г угідь про місця, строки і методи застосування пестицидів. При проведені робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються встановлюють попереджувальні написи. Всі роботи проводять в ранкові та вечірні години. Допускається вдень у похмуру, прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

        Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до ЗУ «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій регістрації за місцем проживання у сільських радах. На кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика, або прибрати бджолині сім’ї в зимівник. При обробці пестицидами 2 кл небезпечності (фастак, карате зеон, нурел Д, Бі-58) обмеження льоту бджіл становлять біля 3-4 діб, а 3 кл. (моспілан, матч, більшість фунгіцидів, гербіцидів, біопрепаратів) -  1-2 доби.

         Для запобігання занесенню у вулик квіткового пилку, зібраного з оброблених пестицидами рослин, рекомендується використовувати пилко-уловлювачі, чим попереджається отруєння бджіл. Але кращим і надійним способом гаранту збереження бджіл це вивезення їх на відстань не менше  5-7 км.

        Якщо відбулося отруєння бджіл законодавчу силу при визначені причин загибелі має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів.

        До уваги сільськогосподарських  товаровиробників всіх форм власності, шкільних закладів та населення району.

        В районі розпочаті і будуть продовжуватися роботи з використанням пестицидів. З метою недопущення отруєння людей, поголів’я  тварин та бджолосімей ПРОСИМО-ВИМАГАЄМО від юридичних та фізичних осіб завчасно, але не менше чим за 2-3 доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників с/г угідь, пасічників про місця, строки і методи застосування пестицидів.

       Навчальним закладам забезпечити узгодження маршрутів прогулянок, екскурсій учнів до місць відпочинку.

 

            Арбузинське  міжрайонне  управління   Держпродспоживслужби  

Додаток 3

 

Додаток 3

ПАМЯТКА ДЛЯ БДЖОЛЯРІВ

ветеринарно-санітарні вимоги, обов’язкові для виконання

 

1. Реєстрація пасіки за місцем проживання фізичної особи або за місцемзнаходженням юридичної особи відповідно до Порядку реєстрації пасік, затвердженому Наказом Міністерства аграрної політики України від 20.09.2000 № 184/82 та зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 23.10.2000 р. за №737/4958.

2. Отримання ветеринарно-санітарного паспорта, племінного свідоцтва (сертифікату) відповідно до Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорту, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 20.09.2000 № 184/82 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 23.10.2000 р. за № 736/4957, який видається районним (міським) управлінням державної ветеринарної медицини  після обстеження пасіки.

3. Ветеринарно-санітарний паспорт являється офіційним документом, який пред’являти при продажі і обміні воскосировини, купівлі вощини і є підставою для отримання ветеринарного свідоцтва або довідки.

4. При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл дотримуватись вимог Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.201 р. № 9 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.02.2001 за № 131/5322.

5. Власникам бджолосімей, пакетів, маток, що перевозяться, видається ветеринарне свідоцтво (довідка) державною службою ветеринарної медицини. До перевезення на медозбір допускаються клінічно здорові бджолосім’ї, які піддавалися профілактичним обстеженням та обробкам а також клінічному огляду перед відправленням.

6. Пасіки піддаються ветеринарно-санітарному обстеженню, при необхідності протиепізоотичному, не менше двох разів на рік з одночасним відбором зразків підмору, розплоду бджіл та іншого матеріалу.

7. При встановленні заразних захворювань бджіл, пасіку оголошують неблагополучною та вводять обмеження на реалізацію продуктів бджільництва.

7. Всі лікувально-профілактичні заходи в т. ч. дезінфекція, дезакаризація, дезінсекція та дератизація повинні проводитися з відома ветеринарного лікаря, що обслуговує пасіку.

8. Для лікування бджіл застосовують лише зареєстровані в Україні препарати згідно настанов по їх застосуванню.

9. Забороняються застосування в Україні для лікування бджіл таких препаратів: ізатіазон (метисазон, диметилсульфоксид), апікон (ністатин, оксітетрациклін, апітонус), ларвізол (норсульфазол, оксітетрациклін), нозапіцид (сульфадимезин), воротил (флювамізол), хлорамфенікол, нітрофурани.

Обробку антибіотиками бджіл проводити до цвітіння медоносів.

10. Реалізація продуктів бджільництва дозволяється лише з благополучних пасік. У випадку вимушених обробок реалізація продуктів бджільництва проводиться лише з дозволу ветеринарного лікаря. Використання  перги та меду з неблагополучної пасіки для підгодівлі бджіл забороняється.

11. Підставою для реалізації меду на продовольчому ринку є наявність ветеринарно-санітарного паспорта та експертний висновок державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку.

12. Підставою для реалізації меду на переробні підприємства є наявність ветеринарно-санітарного паспорта та ветеринарного супровідного документу (свідоцтво, довідка), виданого на партію меду після його візуального огляду.

13. Утилізацію, обеззараження продуктів бджільництва та засобів догляду за бджолами та їх утримання проводять з відома ветеринарного лікаря, враховуючи рекомендації чинного законодавства.